Şirin kurabiyelerle,özel günlerde sevdiklerimizi hatırlayalım.
Malzemeler:
• 250 gram tereyağ
• 4 yemek kaşığı toz şeker
• 1 adet yumurta
• 1 tatlı kaşığı vanilya
• 3-4 bardak un (kıvamına göre aldığı kadar)
Kurabiyelerin tadını isteğinize göre belirleyin
Tarçın, portakal veya limon kabuğu rendesini
Hamurunuza ekleyin. 1 tatlı kaşığı yeterli olacaktır.
Süsülemek için:
Renkli şeker hamurları
Oda sıcaklığındaki tereyağı şeker ve yumurta ile iyice karışana kadar yoğuralım, un ve tatlanması için hangi malzemeyi koymak istiyorsak ekleyelim.( tarçın, portakal veya limon kabuğu) hamuru çabuk hareketlerle yoğuralım. Fazla sert olmayan,kolay ve düzgün şekil alan bir kıvamda hamuru yoğuralım. Hamuru strece sararak en az 1 saat, daha fazla olabilir buzdolabında bekletelim. Kabartma tozu kullanmıyorum çünkü kurabiyelerin kabarıp şekillerinin bozulmasını istemiyoruz.
Dinlenen hamurumuzu merdane ile hafif unlanmış tezgahta yarım santim kalınlığında açalım. Kurabiye kalıplarımızla keserek, fırın kağıdı serilmiş tepsimize yerleştirelim. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 15-20 dakika hafif pembe renk alana kadar pişirelim. Kurabiyeler iyice soğuduktan sonra ,(bir gün beklerse daha iyi olur.) şeker hamurlarıyla süsleyelim.
Şeker hamurunu yoğurup biraz yumuşatalım, hafif pudra şekeri serpilmiş tezgahda merdane ile 3 milim kalınlığında açalım. Aynı kalıplarla keselim. Ballı yada şekerli ½ bardak su hazırlıyalım.şeker hamurunu kalıpla kestikten sonra alt tarafına bir fırça yardımıyla şekerli sudan hafifçe sürelim. Şeker hamurunu karabiyenin üzerine dikkatlice yapıştıralım.alt katını böylece yaptıktan sonra üstüne diğer süslemeleri istediğimiz gibi yapalım.
Afiyet Olsun
seker hamuru ile karabiyeler117

seker hamuru ile karabiyeler116

seker hamuru ile karabiyeler112

seker hamuru ile karabiyeler103

seker hamuru ile karabiyeler102

seker hamuru ile karabiyeler101

seker hamuru ile karabiyeler096

seker hamuru ile karabiyeler093